Bucuresti

Bucuresti Blog. Restaurante, muzee, teatru, cinema, cluburi, concerte, targuri, petreceri, expozitii.

In perioada 28 octombrie – 6 noiembrie 2011 se va desfasura la Bucuresti Festivalul National de Teatru, editia 2011.

Programul propus pentru editia 2011 a Festivalului National de Teatru de catre unicul selectioner al festivalului, criticului de teatru Alice Georgescu, cuprinde 33 de productii, 12 conferinte si intalniri cu personalitati ale vietii teatrale, lansarea a 9 carti de specialitate, 10 spectacole radiofonice, expozitii.

Spectacolele se vor desfasura pe urmatoarele scene: Teatrul National Bucuresti, Teatrul Odeon, Teatrul Bulandra, Opera Nationala Bucuresti, Teatrul National de Opereta, Teatrul de Comedie, Teatrul Nottara, Teatrul Mic, Teatrul Metropolis, Teatrul Act, Teatrul Tandarica, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu”, Teatrul Arca, Club la Scena.

Biletele se gasesc la casele de bilete ale teatrelor si in reteaua Vreaubilet.ro.

Programul festivalului pe zile

Joi, 27.10.2011

10:00 Teatrul Masca

La portile Festivalului – Teatrul Masca

Vineri, 28.10.2011

Statia de Metrou UNIRII 1

La portile Festivalului – Teatrul Masca

18:00 Teatrul National Bucuresti, Sala Mare

Deschiderea FNT 2011

18:30 Teatrul National Bucuresti, Sala Mare

“Trei surori” de A.P.Cehov, regia Andrei Serban; Teatrul National Budapesta, Ungaria – 3h 15min (cu pauza)

Focus: Andrei Serban – Cehoviziuni

18:30 Teatrul Bulandra, Sala Izvor

Lansari de carte

19:00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor

“Leonce si Lena” de Georg Büchner, regia Gábor Tompa; Teatrul Maghiar de Stat din Cluj – 1h 40min (fara pauza)

Selectia centrala

19:00 Teatrul Odeon, Sala Mare

“Mountainbikerii” de Volker Schmidt, regia Radu Alexandru Nica; Teatrul German de Stat din Timisoara – 1h 30min (fara pauza)

22:00 Teatrul Odeon, Sala Mare

Mountainbikerii” de Volker Schmidt, regia Radu Alexandru Nica; Teatrul German de Stat din Timisoara – 1h 30min (fara pauza)

22:00 Teatrul Foarte Mic

“Crazy stories in the city” un spectacol de Arcadie Rusu; Teatrul Mic din Bucuresti – 1h (fara pauza)

     Dans in teatru

Sambata, 29.10.2011

Statia de Metrou UNIRII 1

     La portile Festivalului – Teatrul Masca

10:30 Ceainaria Teatrului ACT

     Divanele FNT – La sfat cu artistii

11:00 Teatrul National Bucuresti, Sala Amfiteatru

     Conferinte

17:30 Teatrul National Bucuresti, Sala Mare, Foaier

     Lansari de carte

18:00 Teatrul National Bucuresti, Sala Mare

“Trei surori” de A.P.Cehov, regia Andrei Serban; Teatrul National Budapesta, Ungaria – 3h 15min (cu pauza)

     Focus: Andrei Serban – Cehoviziuni

18:00 Teatrul Bulandra, Sala “Toma Caragiu”

“Insemnarile unui necunoscut” dupa F.M. Dostoievski, regia Alexandru Darie; Teatrul Bulandra din Bucuresti – 3h 40min (cu pauza)

     Selectia centrala

18:00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor

“Leonce si Lena” de Georg Büchner, regia Gábor Tompa; Teatrul Maghiar de Stat din Cluj – 1h 40min (fara pauza)

     Selectia centrala

19:00 Radio Romania Cultural

     FNT on air

20:30 Teatrul National Bucuresti, Sala Atelier

“Pescarusul” de A.P.Cehov, regia Christian Benedetti; Théatre-Studio, Paris, Franta – 2h (fara pauza)

     Selectia centrala

20:30 Teatrul Mic

“Povesti calatoare – Capul Verde” selectia textelor si dramaturgia Natália Luíza, regia Miguel Seabra, Teatro Meridional, Lisabona, Portugalia – 1h (fara pauza)

     In prim-plan, actorul

22:00 Teatrul ACT

“Absolut!” dupa Ion Creanga, regia Alexandru Dabija; Teatrul ACT din Bucuresti – 1h 30min (fara pauza)

     In prim-plan, actorul

22:00 Teatrul Arca, Club “La Scena”

“Emigrantii” de Slawomir Mrožek, regia Lari Giorgescu si Silvian Valcu; Teatrul Arca, Club “La Scena” din Bucuresti – 1h 20min (fara pauza)

     In prim-plan, actorul

Duminica, 30.10.2011

Statia de Metrou UNIRII 1

     La portile Festivalului – Teatrul Masca

10:30 Ceainaria Teatrului ACT

     Divanele FNT – La sfat cu artistii

10:30 ArCuB

     Ateliere

17:30 Teatrul de Comedie

     Lansari de carte

18:00 Teatrul de Comedie

“Cantareata cheala & Lectia” de Eugène Ionesco, regia Victor Ioan Frunza; Teatrul de Comedie din Bucuresti – 2h 40min (cu pauza)

     Selectia centrala

18:00 Teatrul National Bucuresti, Sala Atelier

“Pescarusul” de A.P.Cehov, regia Christian Benedetti; Théatre-Studio, Paris, Franta – 2h (fara pauza)

     Selectia centrala

18:00 Teatrul ACT

“Absolut!” dupa Ion Creanga, regia Alexandru Dabija; Teatrul ACT din Bucuresti – 1h 30min (fara pauza)

     In prim-plan, actorul

19:00 Radio Romania Cultural

     FNT on air

20:30 Teatrul Odeon, Sala Mare

“Unchiul Vanea” de A.P.Cehov, regia Andrei Serban; Teatrul Maghiar de Stat din Cluj – 3h 10min (cu pauza)

     Focus: Andrei Serban – Cehoviziuni

20:30 Teatrul Mic

“Povesti calatoare – Capul Verde” selectia textelor si dramaturgia Natália Luíza, regia Miguel Seabra, Teatro Meridional, Lisabona, Portugalia – 1h (fara pauza)

     In prim-plan, actorul

22:00 Teatrul Foarte Mic

“Crazy stories in the city” un spectacol de Arcadie Rusu; Teatrul Mic din Bucuresti – 1h (fara pauza)

     Dans in teatru

22:00 Teatrul Arca, Club “La Scena”

“Emigrantii” de Slawomir Mrožek, regia Lari Giorgescu si Silvian Valcu; Teatrul Arca, Club “La Scena” din Bucuresti – 1h 20min (fara pauza)

     In prim-plan, actorul

Luni, 31.10.2011

10:30 Ceainaria Teatrului ACT

     Divanele FNT – La sfat cu artistii

10:30 ArCuB

     Ateliere

15:00 UNATC

     Conferinte

15:00 Fundatia Löwendal

     Lansari de carte

18:00 Teatrul Odeon, Sala Mare

“Unchiul Vanea” de A.P.Cehov, regia Andrei Serban; Teatrul Maghiar de Stat din Cluj – 3h 10min (cu pauza)

     Focus: Andrei Serban – Cehoviziuni

18:00 Teatrul Bulandra, Sala Izvor

“Ingropati-ma pe dupa plinta” dupa Pavel Sanaev, dramatizarea si regia Yuri Kordonsky; Teatrul Bulandra din Bucuresti – 3h 30min (cu pauza)

     Selectia centrala

18:00 Teatrul Metropolis

“Nevestele vesele din Windsor” de W. Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu; Teatrul Metropolis din Bucuresti – 2h 40min (cu pauza)

     Dans in teatru

18:00 Teatrul National Bucuresti, Sala Atelier

“Tv for Dummies” – un spectacol pentru 100 de telecomenzi de Mona Bozdog si Mihaela Michailov, regia Ioana Paun; Teatrul National „Vasile Alecsandri” din Iasi – 1h 30min (fara pauza)

     Teatrul de maine

19:00 Radio Romania Cultural

     FNT on air

20:00 Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” din Bucuresti

“Furtuna” de W. Shakespeare, regia Victor Ioan Frunza; Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” din Bucuresti – 1h 30 min (fara pauza)

     Selectia centrala

22:00 Teatrul ACT

“9 grade la Paris” un spectacol de Peter Kerek; Teatrul ACT din Bucuresti – 56min (fara pauza)

     Teatrul de maine

22:00 Teatrul National Bucuresti, Sala Atelier

“Tv for Dummies” – un spectacol pentru 100 de telecomenzi de Mona Bozdog si Mihaela Michailov, regia Ioana Paun; Teatrul National „Vasile Alecsandri” din Iasi – 1h 30min (fara pauza)

Mai multe detalii gasiti pe siteul oficial al festivalului: aici

VN:F [1.9.22_1171]
Voteaza si tu!
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Post to Twitter

Categorie: Muzica, Teatru


× six = 36

HOTELURI IN ROMANIA

Loading...

Logo-ul Muzeului National al Taranului Roman

Mergeti spre cultura

Mai multe obiective culturale si muzee din Bucuresti au zile ...

The_mission_1st_of_march_2014

The Mission 1st

Sasha, 2manydjs, Art Department si Ali Nasser sunt invitatii The ...

Femina Star 2013

Femina Star - Comuni

Mai sunt cateva zile pentru inscrierea la Festivalul “Femina Star” ...

Tudor-Gheorghe-Pelerini-din-tara-nimanui

Tudor Gheorghe – P

Tudor Gheorghe revine pe scena Salii Palatului cu spectacolul “Pelerini ...

Rock in Parc 2013

Rock in Parc - Inscr

A mai ramas putin timp pana la incheierea inscrierilor la ...

Site-uri partenere

  • Hoteluri Timisoara
  • Tourneo - rezervari hoteliere NONSTOP
  • Logo brasovhoteluri.ro
Get Adobe Flash player